Technologija

GAMYBOS IR STATYBOS TECHNOLOGIJA

Mūsų kompanija vykdo rentinių ir kitų statinių statybas pagal dvi technologijas:
• Iš ką tik nupjautų cilindruotų rąstų
• Iš klijuotų tašų.

STATYBŲ IŠ CILINDRUOTŲ NATŪRALAUS DRĖGNUMO RĄSTŲ TECHNOLOGIJA

Mūsų kompanijoje vyksta pilnas rentinio ir kitų gaminių statymo ciklas iš šviežiai nupjautų suapvalintų rąstų.
Pagrindinė naudojama medžiaga yra sviežiai nupjauti spygliuočių rąstai.
Apdirbimo proceso metu nuo rąstų nusiima viršutinis drėgnesnis ir mažo tankumo sluoksnis, kuris labiausiai neatsparus pūvimui ir grybelinėms infekcijoms. Maksimalus rąsto ilgis yra 6 metrai.
Apvalintų rąstų gamyba vyksta keliais etapais.
Pirmame etape visų rąstų žievė automatiškai aplupama, išlyginami visi rąsto nelygumai.
Antrame (pagrindiniame) etape vyksta rąstų suapvalinimas, per kurį rąstai kalibruojami pagal nustatytus išmatavimus, iš apačios rąsto išpjaunamas pusmėnulio formos griovelis, kad rąstai gerai priglustų vienas prie kito, o viršutinėje dalyje daromas kompensacinis įpjovimas, kuris apsaugo nuo įtrūkimų.
Trečiame etape paruošti 6 metrų ilgio apvalūs rąstai pjaustomi į tam tikro ilgio (pagal projektą) rąstus; rąstai yra pažymimi (numeriais pagal projektą).
Ketvirtame etape vyksta sujungimų („taurių“) tam tikrose vietose išpjovimas. Po šio etapo rąstai apdorojami antiseptikais ir antipirinu, ir sudedami į rietuvę.
Sujungimo mazgų (“taurės“ ir „pustaurės“) naudojimas leidžia suauginti bet kokio ilgio (pagal projektą) rąstus. Paruošti rąstai (Nuotrauka Nr. 1) turi taurę arba pustaurę – tarpusavio rąstų sujungimui.
Kompensacinis pjūvis ir „lovys” (Nuotrauka Nr. 2) daromi išilginių įtrūkimų sumažinimui. „Lovys” skirtas tolygiam rąstų tarpusavio prigludimui ir neleidžia drėgmei patekti tarp jų.
Surinkimo pradžioje ypač atidžiai sudedami pirmieji penki rąstai. Pirmieji rąstai tvirtinami pamatuose įrengtais sraigtvaržčiais. Tarp rąstų dedama apšiltinimo medžiaga iš tankaus lino. Rąstai tarpusavyje tvirtinami metalinėmis vinimis, kurios „panardinamos“ į rąstą 1,5-2cm gyliu. Rentinio montavimas vyksta greitai ir primena konstruktoriaus surinkimą. Po stogo įrengimo galima pereiti prie vidaus apdailos darbų, nebijant lietaus ir sniego.
Statybų iš šviežiai nupjautų suapvalintų rąstų technologijos išskirtinis ypatumas yra nedidelių išilginių įtrūkimų buvimas. Tai paaiškinama taip: rąstai apdirbami sviežiai nupjauti (drėgni), ir natūralaus džiūvimo metu iš jų išeina drėgmė. Kuo didesnis rąstų drėgnumas ir aukštesnė džiūvimo (aplinkos) temperatūra, tuo didesni įtrūkimai. Todėl nuo senų laikų rekomenduojama naudoti žiemą pjautus rąstus, nes tuo metu yra mažesnis medienos drėgnumas ir žemesnė lauko temperatūra. Įtrūkimų matomose vietose skaičiui sumažinti naudojamas kompensacinis pjūvis, o „lovys” nukreipia drėgmės “išėjimą” iš rąsto vidurio. Įtrūkimai šiose vietose bus atitinkamai uždengti kitais rąstais.

Dėrėtų pabrėžti, kad išilginių įtrūkimų atsiradimas nėra defektas ar brokas, bet tai yra tokio tipo statinių techninis ypatumas.


NAMŲ STATYBA IŠ KLIJUOTŲ TAŠŲ TECHNOLOGIJA

Namų statyba iš klijuotų profiliuotų tašų technologija yra pati pažangiausia statybų iš medienos masyvo technologija.

Klijuotų profiliuotų tašų gamyba vykdoma keliais etapais. Pagrindiniai etapai:
Pirmasis etapas – supjovimas, džiovinimas. Iš apvalios medienos pjaunamos lentos, kurių storis sudaro 52-54 mm, ilgis 6100 mm. Toliau lentos džiovinamos, kol jų drėgnumas pasiekia 10-12%,
Antrasis etapasobliavimas ir pjaustymas. Po džiovinimo lentos obliuojamos iš abiejų pusių paviršiams išlyginti ir išlyginamos pagal plotį geresniam susiklijavimui.
Trečiasis etapas – suklijavimas. Lentos suklijuojamos į iki 300 mm storio ir 900-1300 mm ilgio (priklausomai nuo reikalingų parametrų) tašus. Po suklijavimo gauname neapdorotą 300 mm aukščio bei storio ir iki 1300 mm ilgio ruošinį
Ketvirtasis etapas – profiliavimas. Suklijuoti tašai apdorojami keturpusėse staklėse. Per vieną kartą staklėse obliuojami visi keturi tašo paviršiai. Viršuje ir apačioje išdrožiamos kreipiamosios tašų klojimui. Dešinėje ir kairėje drožiamos šoninės tašo dalys – išorinė ir vidinė statinio sienos.

Po profiluotų klijuotų tašų pagaminimo pradedama statinio sienų komplekto gamyba. Priklausomai nuo namo projekto tašai supjaustomi pagal ilgį sienų ruošiniams, toliau jų sujungimo vietose padaromos įpjovos sujungimo mazgams.
Po mazginių įpjovų atlikimo sienos pažymimos pagal projektą ir išvežamos į sandėlį.

Esant būtinybei gali būti atliekama bio apsauga bei apsauga nuo ugnies.

Statinio surinkimo pradžioje ypač kruopščiai atliekamas pirmos eilės sudėjimas. Tarp tašų klojama šiltinimo medžiaga – 1,5-2 mm storio „Penoizol“ arba lininis džiuto pluoštas. Tašai tarpusavyje tvirtinami metaliniais varžtais per įdubimus tašuose. Kampiniuose sujungimuose – „taurėse“ – gali būti naudojamas aukšto slankumo hermetikas medienai. Rentinio montažas vykdomas greitai ir primena konstruktoriaus surinkimą. Po sienų ir stogo sumontavimo galima pereiti prie namo vidinės apdailos darbų.
Išskirtinis statybų iš klijuotų tašų ypatumas – namai iš klijuotų tašų labiau tvirtesni ir ilgaamžiškesni palyginus su namais iš natūralaus medžio. Toks efektas pasiekiamas gamybos technologijos ypatumų dėka. Tam, kad būtų pasiektas maksimalus tvirtumas ir sienos nesideformuotų nuo temperatūros ir drėgmės pokyčių, suklijavimo metu medienos plaušai išdėstomi skirtingomis kryptimis. Namai iš klijuotų tašų labai greitai surenkami, ir po statybų užbaigimo juose iškart galima gyventi nelaukiant pastato suslūgimo. Šie namai nelaidūs šilumai, o tai sumažina išlaidas šildymui šaltuoju metų laiku. Paprastai tokiuose namuose šiltinami tik stogai ir grindys.
Yra tik vienas namų iš klijuotų tašų statybų trūkumas – tai aukšta kaina.